Chcesz ekspresowo i poprawnie rozliczyć podatki za rok 2015?

przez | 9 lipca 2021
Możliwości rozliczenia podatku jest kilka. Tylko nasz wybór, czy chcemy powierzyć tę pracę komuś z zewnątrz, czy zrobić sobie PIT samemu – w klasycznej, papierowej wersji lub via internet. Każdy sposób jest dobry, więc wybierzmy taki, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał i który da nam pewność, że nasze zeznanie roczne zostało złożone bezbłędnie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, że poprawnie rozliczymy sobie PIT, możemy udać się do biura lub do samodzielnej, znajomej księgowej. Wypełnienie prostego PIT-u to koszt około 15-20 złotych i nie zabierze więcej niż kilka minut, maksymalnie pół godziny. Rozliczony dla nas PIT biuro rachunkowe może (po podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej wysłać od razu do skarbówki. Lecz istnieje też możliwość przesłania go jako e-deklarację, czyli dokumentu elektronicznego, niewymagającego podpisu. Nasza kopia jest dla nas drukowana przez biuro.

paragoner

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

Warto ją mieć, ponieważ może nam się jeszcze przydać, na przykład w banku jeśli będziemy starali się o pożyczkę. Jeśli chcemy rozliczyć PIT sami, możemy pobrać sobie z internetu PIT 2015 program, który jest całkowicie bezpłatny i postępować zgodnie ze wskazówkami, wypełniając poszczególne pola. Zwykle jest to dosyć proste i nie przysparza większych kłopotów. Deklarację PIT wypełnioną na komputerze także można przetransferować od razu do systemu urzędów skarbowych, a egzemplarz dla nas sobie zachować. Pamiętajmy o tym, że możemy odjąć jeden procent podatku na działalność dobroczynną czy też instytucje pożytku publicznego.

Jeśli otrzymaliśmy płytę typu „PIT 2015 program” jako gratis do gazety czy też w ramach jakiejś promocji, możemy mieć pewność, że KRS placówki, która nam ją podarowała, znajduje się w polu jednego procenta. Wybierzmy instytucję, której chcemy pomóc całkiem świadomie, aby nie zdecydować się na przypadkową placówkę tylko z tej przyczyny, iż już jest umieszczona w formularzu – wszystko o rozliczeniach

Jeśli tylko nie zostawimy złożenia deklaracji na ostatni moment, nawet drobne pomyłki będzie można jeszcze skorygować. Dobrze jest zrobić to szybciej i nie odkładać tego na ostatni dzień kwietnia, żeby uniknąć awarii wynikającej z przeładowania systemu lub kolejek w przy okienku.