Co warto zrobić, aby bezproblemowo i bezbłędnie uzupełnić coroczne zeznanie podatkowe PIT?

przez | 9 lipca 2021
Jak wiadomo, każda osoba legalnie zatrudniona na terenie naszego kraju ma obowiązek składać coroczne zeznanie podatkowe PIT. Niezależnie od kwoty dochodu, konieczne jest płacenie przez pracodawcę, czy też osobę prowadzącą działalność gospodarczą podatku na rzecz państwa. Tego typu zeznanie składa się co rok w urzędzie skarbowym, dotychczas najczęściej w formie papierowej, ale w tej chwili wiele urzędów daje możliwość złożenia takowego dokumentu w formie elektronicznej co znacząco jest w stanie przyśpieszyć czas jaki musimy odczekać do otrzymania zwrotu podatku, jeśli naturalnie takowy nam się należy.

Rodzaje składanych dokumentów PIT są uzależnione od typu umowy o pracę, to znaczy ważne jest to czy określona osoba jest zatrudniona jako pracownik, czy też posiada własną działalność gospodarczą. Bardzo dużo firm zatrudnia księgowość albo nawet wykwalifikowane biura rachunkowe aby zajęły się tego rodzaju kwestiami. Osoby które pracują na etacie nierzadko muszą wypełniać deklarację samemu, co może przysporzyć sporo kłopotów.

rozliczenie z księgową

Autor: NATO E-3A Component
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to związek z błędami w kalkulacjach lub tak zwanych literówkach przy wpisywaniu danych osobowych, potem gdy takowy dokument zaniesiemy do urzędu skarbowego, możemy spotkać się z odmową przyjęcia i nakazem poprawienia błędu, co jest związane ze straconym czasem, spędzonym nad wyliczeniami i wypełnianiem. Z całą pewnością należy w tym przypadku korzystać z programów komputerowych chociażby program PIT 2015, które automatycznie przeprowadzają a także poprawiają występujące błędy – pobierz oprogramowanie ze strony Jest to dość dobre rozwiązanie, gdyż wystarczy jednokrotnie wypełnić pit aby program zapamiętał nasz własne dane osobowe bez potrzeby ich wypełniania za drugim razem.

Ponadto gotowy, właściwie wypełniony PIT możemy swobodnie wydrukować i zanieść do urzędu skarbowego nie obawiając się o to iż nie zostanie on przyjęty ponieważ znajdują się w nim błędy. Nawet jeśli wystąpi błąd, choć w przypadku programów komputerowych, rzadko się to zdarza, wystarczy tylko zmienić wartość w konkretnym polu, ponieważ wszelkie pozostałe dane zostały zapamiętane przez komputer oraz zapisane na dysku. Osoby które pragnął korzystać z takiej pomocy, muszą posłużyć się internetem wpisując frazę: „program PIT 2015” w ten sposób błyskawicznie odnajdziemy link do pobrania programu.

Zdecydowanie wypełnianie regularnego zeznania podatkowego nie jest prostą sprawą – rozliczy pity online. W takim wypadku trzeba korzystać z programów komputerowych, które automatycznie robią wyliczenia a także zapamiętują wprowadzane przez nas dane. Możemy mieć pewność że deklaracja podatkowa zostanie wypełniona we właściwy sposób i nie będzie konieczności jej poprawy.