Dlaczego ze złożeniem PIT nie należy czekać na ostatnią chwilę

przez | 9 lipca 2021
Termin złożenia deklaracji podatkowej zbliża się wielkimi krokami. Należy mieć to na uwadze, gdyż przekroczenie daty terminu złożenia PIT-ów niesie za sobą przykre konsekwencje. Ustawa za to wykroczenie powoduje karę grzywny nałożoną przez urząd skarbowy.

50 złotych

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Kary są wymierzane, albowiem urzędnicy wręcz drobiazgowo kontrolują terminowość składanych deklaracji PIT. O dziwo, obywatel znacznie mniej ryzykuje dotrzymując wyznaczonego przez fiskusa terminu, a spóźniając się z zapłatą podatku, niż w sytuacji przeciwnej, kiedy to dokonuje wpłaty w terminie, ale spóźnia się ze złożeniem formularza PIT.

Gotowy formularz możemy przesłać do urzędu skarbowego tradycyjnie – wydrukować i wysłać pocztą lub przez internet (). Taki program PIT jest na tyle prosty w obsłudze, iż poradzi sobie z nim nawet użytkownik, który na co dzień nie obsługuje komputera. Na każdym etapie wypełniania zeznania podatkowego za rok ubiegły możemy uzyskać również pomoc, jak krok po kroku korzystać z formularzy interaktywnych. Aby wypełnić pity 2016, musimy tylko być użytkownikiem sieci i postępować krok po kroku z podaną na stronie instrukcją. Czytelne menu ułatwia wypełnianie rozliczenia podatkowego bez obaw o to, że nie zostaną uwzględnione ważne informacje, które w właściwie przygotowanym formularzu znaleźć się nie powinny.
Warto zrobić to przed ostatecznym terminem rozliczenia. Wówczas przyspieszymy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.

Podczas rozliczania się z fiskusem, warto także pamiętać, iż wypełniając deklarację mamy szansę by przekazać 1% podatku organizacjom użytku publicznego. Wiele organizacji czeka na ten drobny gest. Można pomóc domom dziecka, organizacjom działającym na rzecz pokrzywdzonych przez los czy przytuliskom dla zwierząt – . Mimo iż 1 proc. to nieduża suma i wydawać by się mogło, że jest tylko kroplą w morzu potrzeb, należy pamiętać, że w skali kraju zgromadzona suma może mieć realny wpływ na los drugiego człowieka. Jeśli wypełnimy 3 rubryki w naszych zeznaniach podatkowych, to wraz z pozostałą grupą podatników, możemy dokonać wiele dobrego.