Jakim sposobem rozliczyć PIT przez internet. Rady

przez | 9 lipca 2021
W jaki sposób rozliczyć PIT? Kalkulowanie podatku PIT to doroczna bolączka wielu Polaków. Musimy jednak o tym pamiętać, żeby później nie mieć kłopotów z urzędem fiskalnym. Jak rozliczyć PIT przez sieć internetową? Gdzie odnaleźć wniosek PIT? Poniżej znajdziecie poradnik, jak rozliczyć podatek PIT. Dowiecie się również, kiedy uzyskacie zwrot podatku, a także jakie są najczęstsze omyłki przy wypełnianiu PIT-u.

Do końca kwietnia należy wypełnić a także złożyć zeznanie podatkowe. Wiemy o tym świetnie, bo co roku data jest ta sama. Niemniej jednak połowa z nas obliczanie PIT 37 zostawia na ostatni moment. W urzędach skarbowych najogromniejsze kolejki zawsze tworzą się w drugiej połowie kwietnia. Zwlekając, a potem składając arkusz w pośpiechu, narażamy się na stres oraz pomyłki, o które bardzo łatwo. Najczęściej zapominamy o podpisie. Wtenczas urząd wzywa nas do jego uzupełnienia i trzeba się fatygować po raz drugi. Mylimy również NIP zakładu pracy ze swoim NIP-em. Pamiętajmy, iż można wpisać w zeznanie po prostu własny numer PESEL. Niekiedy gubimy się w tabelkach oraz mylimy rubryki, przykładowo przychód oraz dochód.

rozliczenie PIT 37

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Dosyć częstym błędem jest także zaznaczanie przez małżonków opcji, iż rozliczają się wspólnie, w czasie gdy jedno z nich, prowadząc firmę, musi odprowadzać podatek liniowy. Kolejek na razie nie ma, zatem warto z tego skorzystać. Przesyłając zeznanie już teraz, możemy się spodziewać, że prędko uzyskamy zwrot podatku. To, jak prędko dostaniemy pieniądze, zależy od kilku czynników: czasu złożenia PIT 37, sposobu, w który to zrobimy oraz podania lub nie podania numeru konta . Najszybciej zwrot otrzymają te osoby, które złożą zeznanie możliwie szybko, drogą elektroniczną a także podadzą swój numer konta . Mogą się oni spodziewać pieniędzy w czasie w przybliżeniu dwóch tygodni. Często zwrot przychodzi ekspresowo, po kilku dobach.

Rozliczenie podatku przez internet jest bardzo łatwą formą realizacji tego problematycznego do tej pory obowiązku. Dzięki temu, iż można deklarację posłać drogą elektroniczną, unikamy kolejek w urzędach podatkowych oraz pocztowych i mamy pewność, iż deklaracja została wypełniona dobrze. Po pierwsze oszczędzamy czas, można to uczynić w każdej chwili w domu. Warunkiem jest posiadanie laptopa z dojściem do internetu. Musimy również zainstalować odpowiednią wtyczkę, która umożliwia nam realizację tego rozliczenia. W trakcie wpisywania informacji system poprowadzi nas „za rękę”, kroczek po kroczku, podkreślając potencjalne błędy, a także przeliczy za nas część merytoryczną formularza, a więc prawidłowo obliczy podatek od uzyskanego dochodu.