Miałeś przychody w zeszłym roku? Pamiętaj aby rozliczyć PITa

przez | 9 lipca 2021
Każda jednostka która zamieszkuje teren naszego kraju, również jeżeli nie jest tutaj obywatelem, a posiadała przychody w minionym roku, powinna rozliczyć PITa za rok 2016. Jeżeli ktokolwiek zaniedba tego przymusu, może liczyć się z konkretnymi sankcjami finansowymi a także prawnymi, dlatego najlepiej wykonać tę rzecz jak najszybciej. Współcześnie mamy do dyspozycji wszelkie opcje rozliczania dochodu, zarówno te klasyczne, jak i elektroniczne a także wirtualne. Która z nich będzie najlepsza dla ciebie?

Jeśli posiadasz chociażby najdrobniejszą orientację w świecie komputerowym, najsłuszniejszym pomysłem w tym wypadku będzie zaopatrzenie się we właściwy program PIT. Tego rodzaju aplikacje do dostania są bezpłatnie po wpisaniu odpowiedniej frazy do naszej przeglądarki, trzeba je pobrać i rozpakować-. Następujący później proces wykonania deklaracji podatkowej jest bardzo prosty, bowiem program PIT jest nieskomplikowany. Wystarczy podążać za instrukcją krok za krokiem. Następnie trzeba wydrukować skończony PIT i wysłać do naszego urzędu pocztą. Jeśli jednak chcemy, możemy wysłać PIT 2016 drogą elektroniczną. Należy w tym celu zainstalować specjalny program i wypełnić zeznanie jak w przypadku zwykłego programu. Następnie, używając podpisu elektronicznego, możemy wysłać PIT bez potrzeby drukowania potwierdzenia.

Analiza podatkowa

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy zrobić jeśli jesteśmy jednostką nieobeznaną z elektroniką, która nie ma pojęcia jak pobrać program PIT? Nic straconego, możemy złożyć zeznanie w ten sam sposób, w jaki robiono to przez lata. Wystarczy udać się do swojego urzędu skarbowego po właściwy druczek, który otrzymamy za darmo. Następnie trzeba go dobrze wypełnić. Jeśli nie mamy pojęcia jak to się robi, można zapytać urzędnika o radę, jest on zobligowany jej nam udzielić. Jednak im bliżej daty składania zeznania PIT 2016, tym dłuższe kolejki w placówkach, dlatego możemy mieć problem ze znalezieniem pomocy. Całe szczęście w czasie rozliczeniowym, bardzo wiele banków a także urzędów pocztowych proponuje bezpłatne wypełnianie deklaracji przez odpowiednio wyszkolone osoby.

Jeśli musisz rozliczyć swój podatek PIT 2016, możesz dokonać tego, nie ruszając się z mieszkania, drogą wirtualną. Jeśli nie posiadasz podpisu cyfrowego, musisz wydrukować formularz i wysłać drogą pocztową. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem rozliczenie PIT przez internet. Jeżeli jednak nie potrafisz posługiwać się laptopem, możesz w swym oddziale skarbowym dostać właściwy druk a także pomoc w jego wypełnieniu.