Obowiązek podatnika – złożyć druk PIT za rok, który minął

przez | 9 lipca 2021
Wysyłanie zeznań podatkowych od zawsze wiązało się z najpierw odręcznym, a potem elektronicznym wypełnianiem klasycznych druków. I choć wiadomo było, że im wcześniej deklarację PIT się wypisze, tym wcześniej dostanie się nasz zwrot z podatku, sporo ludzi czekało do ostatniego momentu z zaniesieniem swojego rozliczeni podatku dochodowego. Był to spory błąd, bo często ostatnie dni kwietnia w skarbówkach czy w urzędach pocztowych stoi się w długim wężyku do okienka. Lecz już od pewnego czasu można złożyć zeznanie roczne PIT online.

pieniądze

Autor: Rafael Antonio
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie PIT przez internet i wysłanie go bez bez spaceru na pocztę czy do skarbówki jest do zrobienia dzięki programowi dedykowanemu rozliczeniom deklaracji rocznych (informacje o tym). Od jakiegoś czasu jest możliwość przejścia na całkowicie elektroniczny sposób sporządzenia i złożenia deklaracji podatkowych. Wdrożono elektroniczne przesyłanie tego typu druków. To coraz popularniejsza forma rozliczania się podatników, dlatego też PIT rozliczymy online dzięki rządowemu systemowi z elektronicznymi deklaracjami. Można użyć do tego bezpośredniego programu ministerstwa albo bezpłatnych programów. Kolejną możliwością są elektroniczne formularze PIT online. Bezpłatne programy komputerowe poprowadzą nas przez wszystkie pola – rozliczenie pit przez internet.

Podpowiadają, jakie dane i gdzie trzeba wprowadzić. Od razu dokonują weryfikacji, czy wszystkie niezbędne pola zostały przez nas dobrze uzupełnione. Minimalizuje to ryzyko popełnienia błędu, co później może skończyć się składaniem korekty deklaracji w urzędzie skarbowym. Częstym błędem jaki zdarza się wielu podatnikom było brak podpisu na deklaracji. W przesyłania elektronicznie podpis nie jest potrzebny. Obecnie weryfikacja podatnika przebiega w inny sposób – trzeba wpisać kwotę przychodu z zeznania podatkowego z ubiegłego roku.

deklaracja pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet rozliczenie PIT przez internet zapewnia nam kopię. Po wysłaniu PIT-u trzeba tylko odczytać maila z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, który jest poświadczeniem tego, że wysłaliśmy nasz PIT online na czas.