Opłaca się posiadać wiedzę na temat wyboru odpowiedniego formularza pit, oszczędzi to mnóstwo czasu oraz problemów

przez | 9 lipca 2021
Wypełnianie pitów na pewno nie jest najbardziej interesującą rzeczą, którą można wykonywać; niestety co rok w kwietniu lwia część z nas musi się za to wziąć. Niektórzy wykonują to osobiście, inni zwracają się o poradę do specjalistów, a są i ci, którzy rozliczają się przez Internet.

Najpopularniejszym formularzem jest oczywiście pit 37, chociaż niektórzy będą musieli wypełnić pit 36. Pozwala on rozliczyć osiągnięte dochody inne niż te uzyskane dzięki zwykłej umowie o pracę. Na ten przykład, gdy uzyskaliśmy dochód z dzierżawy mieszkania lub gdy pracowaliśmy w firmach działających poza obszarem Polski. W dodatku podatnicy, którzy osiągnęli dochody, od których osobiście będą mieli obowiązek obliczyć wielkość podatku, także dostarczają do fiskusa pit 36. Jeżeli ktoś nie jest przekonany czy powinien wypełnić formularz 37 czy 36, to właściwym rozwiązaniem będzie zaglądnięcie do sieci; hasło pity 2016 będzie bardzo popularne i pozwoli nam odnaleźć odpowiednie wiadomości i porady związane z wypełnianiem formularzy. Można też zwrócić się z pytaniem do fachowca – program PIT 2017.

rozliczanie podatków online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba także pamiętać, iż jeśli likwidowaliśmy jakąkolwiek firmę w danym roku, która opodatkowana była na zasadach ogólnych, to także będziemy musieli złożyć pit 36, a nie 37. Jednakże dochody z działalności rolniczej nie są rozliczane przy pomocy tego arkusza. Mało kto wie, lecz przychody nieletnich pociech też trzeba doliczyć do formularza pit 36.

Dziś można w Internecie znaleźć bardzo wiele aplikacji, które lwią część rzeczy wypełnią za nas – automatycznie obliczą właściwy podatek, a nam zostanie wyłącznie wydrukowanie formularzy oraz wysłanie ich pocztą. By odnaleźć dobry program możemy też, w czasie przeczesywania sieci, kierować się frazą pity 2016, a później przeczytać recenzje innych osób, aby dobrać właściwą aplikację – sporo więcej odnajdziesz pod tym adresem. Jest to o tyle istotne, iż nieprawidłowo funkcjonujący program do pitów może być powodem najróżniejszych problemów. Dobrze jest wszystko drobiazgowo sprawdzić, albowiem jeżeli wypełnimy pit 36, a okaże się, iż mimo wszystko musieliśmy wypełnić formularz 37, to najprawdopodobniej będziemy musieli nanieść niezbędne poprawki, co zabierze bardzo dużo czasu.