Powrót z zagranicy a związane z tym formalności skarbowe

przez | 9 lipca 2021
W obecnych czasach sporo osób decyduje się na pracę poza granicami naszej ojczyzny. Wszelkie podmioty podejmujące pracę za granicami naszej ojczyzny są zobowiązane opłacać podatek dochodowy tak samo jak to wygląda w Polsce. Nie wszyscy jednakże rodacy po powrocie z zagranicy starają się o należący się im zwrot podatku z zagranicy w wypadku ewentualnej nadpłaty. Nierzadko wynika to z po prostu z nieświadomości. A według prawa o zwrot nadpłaconego podatku możemy się starać również po przyjeździe do własnego państwa. Mało tego mamy na to cztery lata.

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście taką szansę mają także ziomkowie wracający z Irlandii. W jaki sposób można z owego prawa skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii trzeba rozpocząć od wniosku do Revenue o wypisanie zaświadczenia P21 – Balancing Statement, a więc rozrachunku fiskalnego za uprzedni rok (sprawdź na stronie . Ubiegając się o zwrot nadpłaty za bieżący rok podatkowy należy wypełnić PIT P 50 który można pobrać z serwisu www Revenue.

Zaświadczeniami które potrzebujemy nadto posiadać są P45 jak też P60 względnie tak zwanymi Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Jeżeli takowych nie mamy winno się przedłożyć payslipy mieszczące dokładne adresy naszych pracodawców. W formularzu P 50 z kolei podajemy własny numer konta kont bankowego jeżeli posiadamy rachunek bankowy w banku irlandzkim. Jeżeli owego rachunku nie mamy, wpisujemy nasz polski adres pod który zostanie posłany blankiet czekowy możliwy do zrealizowania w polskim banku. Wysokość możliwego zwrotu nadpłaty podatku zależy głównie od sytuacji indywidualnej i od przysługujących się pracownikowi zwolnień skarbowych.

Wielkość pobranych zaliczek z tytułu podatku widoczna jest w formularzu P 45 jaki każdy pracownik otrzymuje na zakończenie pracy (przydatny artykuł). Interesująca nas suma jest pokazana na w/w kwestionariuszu w rubryce „tax deducted”. Istnieje na rynku usługowym nie mało biznesów zajmujących się pomocą powracającym z zagranicy Polakom w odebraniu owej sumy. Gdy nie mamy dosyć czasu albo też ochoty by zajmować się tą rzeczą samodzielnie, można wówczas powierzyć rozliczenie zwrotu podatku z zagranicy takiej firmie. W czasie wyboru należytej firmy powinno się sugerować się ilością jej uprzednich klientów oraz ich poleceniami dodatkowo sprawdzić daną firmę usługową w terenowej Izbie Rozrachunkowej.