W jaki sposób najprościej rozliczyć własny PIT?

przez | 9 lipca 2021
Każda z person, która pracowała w dowolnym wymiarze godzin w ubiegłym roku, jest zobowiązana do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeśli ktokolwiek tego nie zrobi, spotkają go duże grzywny, z tego powodu należy o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy inne metody aby tego dokonać: zaaranżować księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, lub rozliczyć się online. Która z tych metod jest najlepsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i potrzebujemy zadeklarować się z kilku źródeł przychodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najprostszą metodą będzie znalezienie księgowej. Za pewne są persony, które nawet najbardziej zagmatwane deklaracje umieją wykonać osobiście, lecz miejmy na uwadze, że właściciele firm są szczególnie monitorowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (zajrzyj na portal podatkowy).

Najbardziej rozpowszechnioną metodą aby rozliczyć Pity 2015, jest ściągnięcie na naszym komputerze specjalnego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja niezwykle prosta. Aplikacje w większości przypadków są bezpłatne, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj działać krok po kroku, a na pewno wszystko dobrze naniesiemy, jeśli będziemy uważni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Metodą, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji przez internet. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona dedykowana do każdego rodzaju. Jedyne o czym należy pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w naszym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie mamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną sumę przychodu – będzie to potrzebne aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: .

Mamy kilka sposobów na wykonanie deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest przeznaczona do płatników różnego rodzaju, możemy po prostu obrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeżeli twoje przychody pochodziły z kilku miejsc, dobrze zaangażować księgową, która najlepiej opanuje za nas ten bałagan. Jeśli jednak otrzymaliśmy wyłącznie pit 37, poradzimy sobie w pojedynkę, z pomocą konkretnej aplikacji.