W jaki sposób rozliczyć się z dochodu szybko i skutecznie?

przez | 9 lipca 2021
Wraz z nastaniem kolejnego kwartału, przyszedł czas na rozliczenie pit 2016. Każda osoba, która w ubiegłym roku była zaangażowana na umowę, musi zdać tą deklaracje, w innym wypadku, w przypadku jakiejkolwiek kontroli, spotka ją kara. Większość osób deklaruje pit 37, który jest bardzo prosty w obsłudze, większość rubryk jest intuicyjna, można uporać się z tym w kilka minut. Niektórzy, zwłaszcza osoby nadzorujące prywatną działalność handlową, mają mocniej skomplikowane zadanie, lecz także do ogarnięcia. Mamy dwie metody, aby rozliczyć pit 2016 – internetowo lub normalnie. Która z nich jest wygodniejsza?

podatki do zapłaty

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd wprowadził możliwość wirtualnego deklarowania podatku za rok poprzedni. Jest to na tyle wygodna metoda, że nie musimy wychodzić z domu i stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Lecz nie jest to wcale takie łatwe. Na początku, żeby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, musimy zainstalować kilka niezbędnych programów, co może potrwać nawet pół godziny. Po czym warto uważnie dowiedzieć się, który pit 2016 musimy rozliczyć, aby cała nasza praca nie poszła w las. Przed rozpoczęciem procedury warto przejrzeć instrukcję. Ważną sprawą jest, aby posiadać podpis elektroniczny (wymagany jest do tego odpowiedni sprzęt). Jeśli takowego nie mamy, może wystarczyć znajomość naszego dochodu za poprzedni rok. Mimo Najnowszej technologi, w obecnym roku pełno ludzi rozliczy pit 16 w sposób normalny. Możemy wydrukować odpowiedni formularz i rozwiązać go osobiście, ręcznie, lub poprosić osobę w urzędzie o radę. Lecz pamiętajmy, im bliżej końca kwietnia tym więcej osób będzie sporządzać rozliczenie pit 2016, dlatego mogą być kolejki – . Jeśli jesteśmy mocniej leniwi a przy okazji znamy się troszkę w internecie, możemy pobrać odpowiedni program, który nam dopomoże w wypełnieniu deklaracji.

Mnóstwo z nich jest za darmo, lecz ich wykorzystanie czasem uniemożliwia osobiście określić fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować dokument i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy się podpisać! Rozliczenie pit 2016 większości ludzi nie powinno sprawić problemu. Druki są na tyle klarownie sporządzone, że każdy powinien poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować podatek drogą internetową, wtedy ominie nas czekanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.