Archiwa tagu: dochód

dochód

Wybór stosownego formularza

Dobór właściwego blankietu do rozliczenia swoich przychodów nie zawsze jest prostą kwestią. Czasami wystarczy nam jeden formularz, a bywają przypadki, że z wyjątkiem trzech zasadniczych PIT-ów jesteśmy zmuszeni oddać dodatkowo kilka załączników. Druk PIT 28 zapełniają podatnicy rozliczający swoją działalność gospodarczą.

Informacje dla osób, które zobowiązane są rozliczać się z przychodów przy użyciu specjalnych deklaracji

Najczęściej każdy podatnik osobiście zorientowany jest co do tego, w jaki sposób powinien się rozliczać. Natomiast, jeśli ktoś będzie mieć jakieś rozterki z tym powiązane to musi się z zakresu wszystkiego upewnić. Przede wszystkim chodzi w takim przypadku o osoby mające własną działalność gospodarczą, ponieważ to dokładnie te osoby mają obowiązek korzystać z specjalnych kwestionariuszy.

Wypełnianie PIT-ów się z podatków za 2015 – co warto wiedzieć

Coroczne rozliczanie się z podatków to dla wielu ludzi wyjątkowo ciężki orzech do zgryzienia. Dotyczy to zwłaszcza osób, jakie czerpią dochody z różnych źródeł, prowadzą swoją działalność gospodarczą lub, paradoksalnie, otrzymują przeróżne ulgi , jak również stypendia. Do tego mogą jeszcze dojść tak zawiłe kwestie, jak chociażby rozliczenie darowizn bądź wygranych z konkursów albo podział alimentów po rozwodzie małżonków.

Zmiany w podatkach w w obecnym roku

Podatników czekają zmiany w rozliczeniach PIT. Są one nieuchronne. 1 stycznia 2016 roku mają wejść życie przepisy podwyższające tzw. kwotę wolną od podatku. Jakie będzie to miało konsekwencje dla budżetu państwa, pracowników i pracodawców?Zmiany spowodują, iż będzie żyło się lepiej, a może wręcz odwrotnie? Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł i nie była podwyższana od kilku lat. Proponowana ustawa ma to zmienić i urealnić w stosunku do aktualnie panującej sytuacji społecznej i gospodarczej.