Rozliczanie PIT-ów nie jest trudne

W szkole uczą wielu rzeczy, ale niestety część z informacji, których się dowiadujemy, nie przydaje się w codziennym, dorosłym życiu. Na przykład na matematyce powinni nas uczyć rozliczania PIT-ów, abyśmy rozpoczynając pracę nie bali się samodzielnie zabrać za rozliczenie roczne. Teraz mamy łatwiej, ponieważ możemy skorzystać z pomocy internetu i wsparcia programów do rozliczania PIT-ów online. Jak się w taki sposób rozliczyć? Czy jest to trudne?

Krok 1 – Znajdź odpowiedni program

Jeśli chcesz pójść z duchem czasu i rozliczyć się w internecie, na początku musisz znaleźć program, który Ci w tym pomoże. Do wyboru będziesz mieć wiele aplikacji, jedne będą darmowe, a inne niestety płatne. Jednak powinieneś zwrócić uwagę, czy cała platforma jest intuicyjna i czy będziesz potrafił się na niej odnaleźć. Rozliczanie PIT online nie powinno zająć Ci więcej czasu niż ręczne wypełnienie deklaracji.

Krok 2 – Zgromadź informacje o dochodach

Żaden program nie pomoże Ci się rozliczyć online, jeśli nie będziesz wiedział, jak wysokie dochody osiągnąłeś w danym roku podatkowym. Sprawdź, czy dostałeś od wszystkich pracodawców i zleceniodawców PIT-y, zbierz dokumentację do jednej teczki i podlicz wysokość swoich przychodów oraz kosztów. Porównaj jedno z drugim, a otrzymasz dochody, od których będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. I teraz rozliczanie PIT online i odpowiedni do tego program pomoże Ci w dalszych czynnościach rozrachunkowych. paper-1450554_640

Krok 3 – Wprowadź wszystko do systemu

Po podliczeniu przychodów i kosztów możesz już śmiało zabierać się za wprowadzenie danych do systemu komputerowego – jednego z wybranych przez Ciebie programów PIT. Pamiętaj, aby dwa razy sprawdzić, czy wszystko odpowiednio wpisałeś. Program nie skontroluje, czy wypełniłeś odpowiednie rubryki, najwyżej wykryje Twoje błędy rozrachunkowe i je poprawi. Pamiętaj także, aby gotową deklarację wysłać do US lub zanieść osobiście. Jeśli wysyłasz, koniecznie listem poleconym.